V Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze

W dniach 13-14 września odbyły się już po raz piąty Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo – Gaśnicze. Wzięło w nich udział 28 zespołów strażackich z siedmiu powiatów w woj. Śląskim oraz Małopolskim.

Drużyny miały do wykonania 4 zadania nocne:

1. Pomoc poszkodowanemu, który zasłabł w betoniarce samojezdnej podczas prac naprawczych wewnątrz betoniarki.

2. Ugaszenie płonącego budynku oraz ewakuacja osób znajdujących się w palących się pomieszczeniach.

3. Pomoc kierowcy samochodu osobowego, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Było to zadanie niespodzianka nieoznaczone w programie. Miało na celu sprawdzić czujność strażaków.

4. Odnalezienie poszukiwanej osoby chorującej na schizofrenię, która podczas gdy schroniła się przed deszczem w starym opuszczonym pomieszczeniu doszło do zawalenia się konstrukcji stropu, który przygniótł poszkodowanego .Dodatkowo należało udzielić pomocy żonie zaginionego, która dostała silnej astmatycznej duszności.

Zadania wykonywane w dzień:

1. Pomoc osobom w wypadku komunikacyjnym.

2. Ugaszenie palącego się dzikiego wysypiska śmieci, na którym zostały odnalezione pojemniki z materiałem promieniotwórczym . Strażacy musieli ewakuować okolicznych mieszkańców oraz udzielić Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy trójce dzieci, które zasłabły podczas działań.

3. Pomoc dziecku, które spadło ze skarpy z dużej wysokości i zawisło kilkanaście metrów nad ziemią.

4. Wypadek samolotu akrobacyjnego, który w wyniku uderzenia z dużej wysokości stanął cały w płomieniach w wyniku wybuchu paliwa lotniczego oraz udzielenie pomocy poszkodowanemu pilotowi oraz pasażerowi, którzy zdążyli ewakuować się na spadochronach jednak doznali urazów podczas upadku.

Dwa zadania sprawnościowe połączone z pisaniem testu z zakresu działań ratowniczo-gaśniczych, udzielania KPP oraz umiejętnością posługiwania się pilarką spalinową.